tillage_pol1.jpgtillage_pol2.jpg

do Przedszkola - jak przygotować siebie i dziecko

  • Czytaj i oglądaj z dzieckiem rożne książeczki dotyczące tematyki przedszkola, jest ich już w ofercie różnych księgarni bardzo dużo.
  • My w drodze do przedszkola śpiewaliśmy sobie naszą wesołą piosenkę: „hej ho! hej ho! do przedszkola by się szło…” to pozwoliło nam nie myśleć tyle, a emocję trochę opanować.
  • Moje rady jako matki i pedagoga pracującego również z przedszkolakami:

               Przygotuj dziecko do nowej sytuacji. Spróbuj zostawiać syna lub córkę pod opieką innej osoby dorosłej, aby maluch dostrzegł, że bez mamy też może być dobrze i bezpiecznie oraz, że ,,mama po mnie wraca”.

    • Nastaw syna lub córką pozytywnie, pokaż kilka razy miejsce gdzie jest przedszkole, plac zabaw, a gdy jest możliwość skorzystania z dni adaptacyjnych to z nich skorzystaj.
      Pozwól zabrać ukochanego misia czy podusię, to będzie dla dziecka skrawek własnego domu.
    • Nie pokazuj nigdy przy dziecku, że ty to przeżywasz, że masz obawy. W sytuacji gdy tak jak ja chcesz wybuchnąć płaczem z emocji, zrób to kiedy wyjdziesz z przedszkola. Pomyśl jak bardzo przerazisz dziecko gdy zobaczy, że mam go zostawia i płacze. Pomyśli, że przedszkole to coś złego, skoro mamusia się  boi i płacze jak ja. Bądź dzielna, albo niech zaprowadza dziecko tata:-)
    • Opowiedz jak mniej więcej wygląda dzień w przedszkolu, że jest wspólne śniadanko, zabawy, spacery, rytmika, różne ciekawe prace plastyczne, odpoczywanie lub leżakowanie itp.
    • Postaraj się maksymalnie jak potrafisz przygotować dziecko do samodzielności. Ucz mycia rąk, zębów, załatwiania potrzeb fizjologicznych, jedzenia, ubierania się. To wzmocni jego samoocenę i sprawi, że będzie dumne z siebie. Dzięki temu zniknie też wiele twoich obaw.
    • Zaangażuj dziecko do kompletowania wyprawki. Pozwól dziecku wybrać kapcie, ręcznik, szczotkę, pastę. Kupuj jednak odzież, którą dziecko będzie w stanie samo włożyć (bluzki bez guzików, kapcie na rzepy). Jeśli dziecko myli kapcie prawy z lewym oznaczmy je wyraźnie pisakiem w środku literkami P i L. Inny sposób to przecięcie naklejki na pół i wklejenie każdej z połówek od wewnętrznej strony kapci, tak aby po ustawieniu kapci obok siebie łączyły się.   W domu daj możliwość wypróbowania nowych rzeczy (kapci, pościeli), tak aby w przedszkolu były znane i jednocześnie łatwo rozpoznawalne.
    • Jeśli dziecku zdarzy się zsiusiać lub inna wpadka, choć w domu się już nie zdarzają , nie krzycz, nie śmiej się tylko zrozum. W czasie zabawy trudno czasem się oderwać i iść do toalety jak w domu, to zupełnie normalne na początku przedszkola.
    • Kolejny temat to choroby w przedszkolu.  Nasz synek prawie nie chorował, ale pierwszy rok przedszkola to częste i bardzo różne choroby. Nie zrażaj się, w kolejnym roku będzie łatwiej:-)
    • Sytuacja rozstania jest trudna dla obu stron, ale to dorosły powinien uporządkować swoje uczucia,  aby wesprzeć dziecko. To My musimy odnaleźć w sobie siły, by stać się dla dziecka oparciem w tej sytuacji. Dlatego staraj się kontrolować to, co mówisz, bo słowa jakich używasz również mają ogromne znaczenie. Zapomnij o słowie „Nie” np. zamiast mówić: „nie bój się”, „nie bądź smutny”, „nic Ci nie będzie”, powiedz „możesz być spokojny”, „uśmiechnij się”, „będzie dobrze”, „Jesteś dzielny, idź śmiało” To ogromna różnica:-)
    • Starajcie się też nie przedłużać rozstań w szatni, bo to tylko roztkliwia dodatkowo. Aby to ułatwić możecie wymyślić swoje własne pożegnanie np.: żółwik, piątka i klep w kolanko:-) albo buziak tu, buziak tam,  ram tam tam, ram tam tam (tupiemy nóżkami) pa pa:-)

    i pamiętajcie będzie dobrze

    http://mojedziecikreatywnie.pl/

    MostBet